Vzpomínky na AVE Vánoční turné 2010

Vzpomínky na AVE Vánoční turné 2010
Vánoční atmosféra pomalu odeznívá a s ní i zvuk rachejtlí ze Silvestra pozvolna utichá, leč ve vzpomínkách toho na letošní prosinec zůstává mnoho...

VŠE ZAČALO V PLZNI 29. 11. 2010
Cesta na první koncert nám dala trošku zabrat. Sníh pokryl takřka vše, a to bohužel včetně silnic. Do Plzně jsem dorazil už na třetí hodinu kvůli živému vstupu do rádia Kiss, které vysílalo na náměstí. Pohodový rozhovor a potom hurá do krásného sálu Měšťanské Besedy. Opravdu nádherné prostředí. Poprvé jsme navštívili Plzeň s naším Vánočním koncertem. Měl jsem v sobě velké očekávání a zároveň trošku strach, kolik že dorazí lidí a jak že to vlastně celé dopadne...

Kapela i Grajcar dorazili se zpožděním kvůli kolonám na dálnici, a tak se rychle zkoušelo, zkoušelo a zkoušelo. Mezi hosty nechyběl jedinečný Lešek Semelka, tradiční Grajcar a pěvěcký sbor Dětského domova Domino, který vše zvládl na výbornou. Od prvního koncertu se vždy odvíjí celé turné, a proto je důležité, aby se ten první vydařil! Opravdu upřímně děkujeme plzeňákům, že nám udělali tak skvělou atmosféru a na konci ovace vstoje.
Máme už termín pro tento rok a moc se do Plzně znovu těšíme...

DOMOVSKÉ BLANSKO 3. 12. 2010
Blansko nás, s celým vánočním ansáblem, hostí již několikátým rokem a každoročně přibývá lidiček, kteří přijdou na náš koncert poprvé. Tentokrát jsme trhli rekord a bylo, až opravdu na pár míst, vyprodáno. Atmosféra a reakce byly výbušné i poklidné a hlavně - jako vždy jsme se tam cítili ... tak nějak hezky pospolu.

A hosté? Naše domovská a jedinečná Věruška Horká, Grajcar a pěvecký sbor Perličky Gymnázia Blansko. Dvojí ovace vstoje, za které děkujeme, nás opět nakoply a přesvědčily o tom, že Blansko bude stále patřit mezi naše pravidelné zastávky v koncertním turné. Že bychom se v létě potkali na nádvoří zámku? Pracuje se na tom... :)

JANÁČKOVO BRNO 5. 2. 2010
Už při prvním vkročení do divadla se mi vybavil v hlavě celý ten čas od minulého koncertu. Natáčení DVD, dlouhé, opravdu dlouhé zkoušení a pak celý rok stříhání obrazu a míchání zvuku, až po chvíli, kdy doublepack CD a DVD spatřil poprvé světlo světa. A najednou zpět. Na stejném místě, jen o rok starší. Vše probíhalo v poklidu, koncerty už začínají být zajetější a tak technici, banda, hosté a všichni, co se kolem nás motají, měli větší klid a všichni jsme věděli, oč tu běží :)

Pozvání přijal skvělý Ivan Hlas, Věrka Horká, Grajcar a domovský pěvecký sbor Antea. Všichni super, jak jinak. Koncert to byl opravdu velký a měli jsme vyprodáno. Co může být pro muzikanta nebo kapelu větší odměnou? O vyprodaném Janáčkově divadle se mi nikdy ani nesnilo, a to jsem tudy chodil do školy v Brně několikrát. Děkujeme za energii, za vaše ovace vstoje. Byly asi nejintenzivnější z celého turné!

NOVÝ JABLONEC NAD NISOU 6. 12. 2010
Jsem hrozně rád, že se nám místa našich vánočních štací rozrůstají. V Jablonci nás hostili poprvé. Zpíval jsem tam už dříve, ovšem jako host na turné s Věrkou Špinarovou. I jí tedy vděčím za to, že mě na toto místo uvedla. A hosté - opět úžasný Ivan Hlas, se kterým jsem si zaimprovizoval jednu píseň mimo plán, Grajcar a skvělý pěvecký sbor Vrabčáci. Nádherné divadlo, výjimečná atmosféra a snad i místo, na které se ještě vrátíme...

PŘÍJEMNÁ OSTRAVA, 7. 12.
Přejezd to byl vskutku daleký - z Jablonce nad Nisou do Ostravy! Ale těšili jsme se moc. Poprvé jsme s kapelou hráli ve velkém sále klubu Rock&Roll Garage. Já sám jsem na toto místo zavítal jako host Věry Špinarové. Už tenkrát na jaře jsem si říkal, že tam bude pěkný Vánoční koncert. Pódium bylo menší než v ostatních městech, a tak jsme museli umístit sbor na schody, vedoucí na balkon. Zvukově to bylo super, ale někteří diváci sbor přes aparaturu bohužel málo viděli 
Hosté: tradiční Grajcar, pěvecký sbor Smajlík z Havířova (byli jako vždy opravdu jedineční a nejlepší), můj táta a skvělá Markéta Konvičková. Opakované ovace vstoje jsou pro mne, zvláště v Ostravě, velkou poctou. Děkujeme!

DOMÁCKÁ TŘEBÍČ, 13.12.
Měli jsme pár dní volna, a tak jsem mohl trošku ulevit hlasivkám a taky si trochu odpočinout. Třebíč je vždycky jedinečná a letos ještě překvapující v tom, že koncert byl vyprodán více než měsíc předem. Sál napěchovaný lidmi se skvěle bavil a dával nám najevo, že do Třebíče stále patříme. Vždyť mé hudební začátky jsou zakořeněny právě zde.
Hosté: Grajcar, pěvecký sbor Resonance, který s námi účinkuje opravdu nejdéle a který byl opět super, Věrka Horká, můj skvělý táta a úžasný Wabi Daněk. Byl to koncert, který nebral konce - hrálo by se až do rána. Lidé vstali několikrát a nám bylo fajn. Těšíme se zase někdy v Třebíči!

PŘEKVAPUJÍCÍ JIHLAVA, 14.12.
Jak jsem již psal, nejdelší přejezd v turné jsme absolvovali z Jablonce do Ostravy. Na jihlavský koncert jsme to ovšem měli z Třebíče opravdu kousek. Náš vánoční program jsme hráli v Jihlavě poprvé. Sál byl překvapivě zaplněný a atmosféra, která nás čekala, byla opravdu jedinečná. Vůbec jsme tentokrát nevěděli, co můžeme čekat, a tak nás to mile překvapilo! Považuji tento koncert za nejhlasitější - co se projevu publika týče :)
Hosté: Grajcar, pěvecký sbor Zvoneček a tradičně velmi příjemný Wabi Daněk. Děkujeme za první vánoční seznámení, které proběhlo také díky spolupořadateli Hitrádiu Vysočina. Snad se letos zase uvidíme! Děkujeme Jihlavě!

HAMLETOVSKÁ PRAHA, 15.12
Když hrajeme tři koncerty po sobě, tak je to vždycky “záhul”. Letos to ale vše příjemně běželo a ani moje hlasivky mi nedávali najevo, že už bych měl přibrzdit. Praha (a hlavně divadlo Kalich) je místo, kam se hrozně rád vracím. Poznal jsem a naučil se tam mnoho nového a koncerty jsou vždy jiné a nikdy stejné. Divadlo bylo zaplněné a atmosféra byla úžasná.
Hosté: tradičně Grajcar, Věrka Horká, můj táta a Markéta Konvičková. Sbor chyběl, jelikož je na pódiu opravdu málo místa a ač to zní absurdně, nemáme kontakt na žádný menší pěvecký sbor, který by do koncertu s chutí šel. (Pokud však takový sbor znáte, Váš tip jedině vítáme!) Opakované ovace vstoje, úsměvy a příjemná nálada. Toť Praha. Díky!

Po vystoupení byla hned přistavena dodávka, protože jsme museli pospíchat ještě na přímý přenos charitativního koncertu v televizi. Nerad takhle ujíždím z koncertu, aniž bych se na chvíli s každým zastavil, ale rádi jsme pomohli dobré věci a příště Vám to s kapelou vynahradíme

OBJEVNÝ UHERSKÝ BROD 17.12
Nové místo, zpívající lidé a překvapující souznění. Tak by se dal charakterizovat tento koncert. Napoprvé byl sál příjemně zaplněn a zpívali s námi opravdu všichni. A po celou dobu koncertu! Hosté: Grajcar, pěvecký sbor ZUŠ Bojkovice a náš Wabi Daněk. Krásný sál s domáckou pohodou, dobří lidé a kamarádští pořadatelé. Moc děkujeme a těšíme na příště!

MÍSTA ČINU - ZBRASLAV u Brna, 18. a 19.12.
Když jsem dokončoval bonusy na DVD, díval se a vybíral záběry z koncertu z roku 99, tak jsem se opravdu zastavil v čase. Díval se na mě mladík s dlouhými vlasy, který většinu času stál - tak nějak napůl otočený k lidem, anebo se schovával otočený zády. Možná z vnitřního studu, jak to dopadne a jestli lidé zatleskají... Zpíval své písně a drmolil koledy. Byl jsem při tomto pohledu na sebe o několik let zpátky překvapen, že se mi to líbilo i po těch letech. Ba co víc! Jsem rád, že se nám daří zachovat tu prvotní myšlenku. Koncert má být vánoční, s koledami, do kterých vnukneme naše vlastní písně, společně si pozpíváme, poslechneme pár nových, nečekaných, upravených skladeb a mluveného slova a hlavně se zastavíme sami v sobě. Jsem opravdu rád, že myšlenka, která ve zbraslavském kulturním domě v roce 1997 vznikla, se drží sama sebe dál, rozvíjí se a nese v naší velké vánoční rodině společnou soudržnost i do dalších měst.

Na obou koncertech je zajímavé, že jsou vyprodané bez jediného pověšeného plakátu. Opravdu jsme rádi, že chodíte každoročně.
Hosté: oba dny jedineční Grajcar, Věrka Horká a můj táta, 17.12. pěvecký sbor Resonance a skvělá Markéta Konvičková. 18.12. pak pěvecký sbor Antea a opravdu kamarádský Ivan Hlas.
Děkujeme domovině za opakované potlesky vstoje, za energii a trvalou přízeň!

JIHOMORAVSKÝ HODONÍN, 21.12
Stěhovat Vánoční koncert z Dolních Bojanovic do Hodonína se mi vážně nechtělo. Kapacita sálu už nám byla malá a další lidé se nedostávali na koncert. Proto jsme zvolili přesun nedaleký, do sálu podstatně většího. V Bojanovicích zůstává náš duch mnoha úspěšných koncertů a moc za ta léta děkujeme. Určitě se tam zase vrátíme a vymyslíme nějaké hraní...
V Hodoníně bylo vyprodáno taky takřka měsíc dopředu, což jsme nečekali. Atmosféra byla skvělá, zpívalo se, tleskalo, vstávalo... Děkovačka byla opravdu dlouhá. A nechtělo se  Na pódiu nás v jednu chvíli bylo 100 účinkujících, a tak se nelze divit, že někteří už dlouhý závěr nevydrželi a pomalu odcházeli.
Hosté: domácký Grajcar, osmdesátičlenný Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Hodonín a ZUŠ Hodonín, jedinečný Jan Bende, Věrka Horká a kamarádský Ivan Hlas.
Děkujeme moc!

DUCHAPLNÝ ČESKÝ TĚŠÍN 22.12
Bylo vždycky pravidlem, že jsme na jihu Moravy naše turné ukončovali. Pro tentokrát nás čekala ještě jedna cesta, a to do Českého Těšína, na koncert v kostele. Celé turné, už od listopadu, jsme s kapelou řešili, co tam vlastně budeme hrát a jak postavíme program v kostele. Měl jsem z toho opravdu velký respekt a taky trošku strach. Nové místo a rovnou tak vznosné. Přemýšlel jsem, které písně se hodí a které v programu raději vynechat. No zkrátka – mnoho myšlenek najednou, nervozita, očekávání. Ovšem! - sečteno, podtrženo - lepší závěrečný koncert jsme si ani nemohli přát. Takovou atmosféru jsem v sálech nezažil. Pravda - vše bylo pokornější a při zemi. Už krátká mše před naším koncertem mě opravdu dostala. Koncert však byl k nezapomenutí a přiznávám i slzy dojetí při samotném závěru. I můj hlas se v tu chvíli přestával kontrolovat...
Hosté: famózní Grajcar a Věrka Horká, jedinečný Dětský pěvecký sbor Zpívata, Ptáčata a kamarádský Wabi Daněk.
Moc děkujeme za pozvání, bylo to neopakovatelné! I když v prosinci...? Uvidíme 

Děkuji mojí rodině, agentuře D.A.N. production – Luboši Dennerovi, Janu Avkovskému a celému realizačnímu týmu, ozvučení MUSICDATA, RENTALPRO a Hudební ráj, partnerům, kapele, hostům, pořadatelům a v neposlední řadě Vám, že jste přišli, užili si s námi naše prosincové Vánoční tour 2010 a pokřtili tak s námi společné CD a DVD.

A je to zase pryč! Teď už se těším na jarní dny, venkovní koncerty, novou desku, festivaly, na Vás! A až toto všechno opět přejede rychlostí blesku, jako každý rok, tak se zase společně zastavíme o Vánocích...

Opatrujte se a na koncertech se těším s kapelou na viděnou.
Váš Petr Bende

Aktuality